CHOROBA ALZHEIMERA
Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową układu nerwowego, spowodowaną odkładaniem się w strukturach mózgowia patologicznych białek.
W Polsce na otępienie choruje ponad 500 tysięcy osób, z czego chorobę Alzheimera ma już ok. 250 tysięcy. Najważniejszym czynnikiem ryzyka jest wiek, ze szczytem zachorowań u pacjentów pomiędzy 65 a 85 rokiem życia.
Klinicznie choroba ta przejawia się zaburzeniami pamięci, zachowania i niemożnością samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym.
W skrócie przebieg otępienia można podzielić na 3 fazy:
- łagodne
- średnio zaawansowane
- bardzo zaawansowane.
Poza problemami związanymi z zaburzeniami funkcji poznawczych takimi jak:
- zapamiętywanie
- uczenie się
- myślenie
- planowanie
- organizowanie
pojawiają się również zaburzenia sfery emocjonalnej przejawiające się:
- chwiejnością emocjonalną
- drażliwością
- stanami pobudzenia psychoruchowego.
Nierzadko te właśnie stany nadpobudliwości z napadami pobudzenia ruchowego i słownego, nastręczają opiekunom najwięcej trudności w codziennej opiece, zwłaszcza, że efekty leczenia farmakologicznego często nie są zadawalające.
Dotychczas dostępne na rynku preparaty związane z leczeniem choroby Alzheimera działają objawowo -tzn. poprzez wzmacnianie działania prawidłowo funkcjonujących neuronów.
W miarę upływu czasu i związanego z tym ubytku zdrowych neuronów efekty takiego leczenia stają się jednak coraz słabsze i nieuchronnie dochodzi do stopniowej, mentalnej degradacji chorego.
Dzięki postępowi medycyny i bardzo już zaawansowanym badaniom klinicznym pojawia się nadzieja na nowe leki, które będą skierowane na przyczynę otępienia – tzn. na nieprawidłowe białko, które odkładając się w strukturach mózgu doprowadza do uszkodzenia komórek nerwowych.
Niezwykle ważne jest również leczenie objawowe stanów pobudzenia zarówno z perspektywy samych chorych jak również ich rodzin i opiekunów.
I na tym polu także obserwuje się stały postęp w poszukiwaniach możliwie najskuteczniejszych preparatów, mających podnieść komfort funkcjonowania pacjentów cierpiących na tę chorobę.